OKULUMUZA GİRİŞLERDE HES KODU SORGULAMASI YAPILIYOR

Necip Fazıl Koleji örgencileri de HES koduyla okula giriş yapılıyor.

  Okulumuza giriş yapmak isteyen öğrenci ve persenollerimize oluşturduğumuz Hes Kodu kimlik kartlarını  HES mobil uygulamasında barkot sorgulatarak giriş yapıyorlar.

     Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile HES uygulaması üzerinden özel bir yazılım hazırlayarak okullarda yaşanabilecek sağlık problemlerinin takibine başladı. HES kodları dikkate alınarak okulda bir kişide sağlık problemi olduğunda okul yöneticilerinin telefonuna otomatik olarak SMS gönderen sistem sayesinde gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınmasın da çok büyük kolaylık sağlıyor.

Necip Fazıl Koleji Girişlerinde HES Kodu Kontrolü

• Kontrol sonucunda kişi «riskli değil» olarak çıkarsa okula girişi sağlanır. «riskli» olarak çıkarsa, okula giriş yapamayacağı belirtilerek evde kendisini izole etmesi gerektiği bilgisi verilir.
HES Kodu Nedir?

• HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

• Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasından alınabilir.

• 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek alınabilir.

• Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek alınabilir.

• T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek alınabilir.

• e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Kullanılır?

• Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

• Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

• Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.


1129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.923717.9955
Euro18.338618.4121